Skąd wzięła się szczoteczka soniczna? Jak szczoteczki ewoluowały na przestrzeni lat? W tym artykule dowiesz się więcej o szczoteczkach sonicznych.
Nie wszyscy wiedzą, że szczoteczka soniczna nie jest pierwszą w rodzinie szczoteczek zasilanych prądem. Prekursorką wszystkich współczesnych szczoteczek elektrycznych – rotacyjnych, sonicznych i ultradźwiękowych była szczoteczka elektryczna, która została skonstruowana w 1939 roku w Szwajcarii. Jej twórcą był dr Philippe – Guy Woog. W swym wynalazku dr Woog kierował się troską o swoich pacjentów. Starał się stworzyć urządzenie, które pomogłoby w higienie jamy ustnej osobom niepełnosprawnych ruchowo i pacjentom, noszącym aparaty ortodontyczne. Szczoteczki szybko zyskały uznanie w dużo szerszym gronie użytkowników. W początkowym okresie dostępne były jedynie na rodzimym rynku, ale już w ciągu paru kolejnych lat ( poprzez Francję) trafiły do szerszej grupy odbiorców w innych krajach. Od 1959 roku zaczęły podbijać ogromny rynek amerykański. Przez kolejne lata pierwowzór szczoteczki przechodził liczne metamorfozy. Zmieniały się kształty i materiały, z których wykonywano szczoteczki, dodawano nowe funkcje. W 1961 roku wprowadzono na rynek szczoteczkę elektryczną z bezprzewodową ładowarką. Użytkownik szczoteczki zyskiwał większą mobilność. Znacznie później, bo w roku 1987 opracowano i wprowadzono kolejną funkcje elektrycznej szczoteczki, w postaci obrotowej główki zwanej Interplakiem. Każdy kolejny innowacyjny krok zmierzał do udoskonalenia jakości szczotkowania.
Rok 1990 – powstała szczoteczka soniczna
Rokiem przełomowym okazał się rok 1990, w którym to pojawiła się na rynku pierwsza szczoteczka soniczna. Jej twórcą był amerykański wynalazca Robert Bock. Z chwilą uzyskania certyfikatu FDA (Amerykańska Agencja Leków i Żywności) szczoteczka trafiła do produkcji. W kolejnych latach modyfikacjom ulegały także baterie i silniczki szczoteczek. Baterie stosowane we współczesnych modelach wystarczy naładować raz na parę tygodni, co umożliwia używanie szczoteczek przez dłuższy czas, nawet w miejscach pozbawionych dostępu do prądu.
Zwykła szczoteczka elektryczna jest szczoteczką obrotową, która wykonuje około 8000 drgań w ciągu jednej minuty. Porównując ten sposób szczotkowania z manualnym różnica wypada imponująco. Jednak szczoteczki soniczne wykonują od 31000 ruchów pulsacyjnych na minutę, a w trakcie pracy wytwarza dodatkowo fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Fale dźwiękowe wprawiają w drgania włosie szczoteczki sonicznej współtworząc wraz z nimi, śliną, pastą do zębów i powietrzem chmurę mikro bąbelków, które są w stanie dotrzeć do najdalszych miejsc jamy ustnej i poprzez uderzenia oddzielić od powierzchni zębów znacznie więcej płytki bakteryjnej, niż w przypadku szczotkowania metodą tradycyjną. Szacuje się, że technologia soniczna umożliwia usunięcie 6 razy więcej płytki nazębnej od szczoteczki manualnej. Ponadto ruch wymiatający wykonywany przez włókna szczoteczek sonicznych określony został przez specjalistów jako najkorzystniejszy dla zębów i dziąseł.
Reasumując największe zalety jakie posiada szczoteczka soniczna to łatwość i efektywność mycia zębów, usuwanie do 6 razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne, skuteczne docieranie do przestrzeni międzyzębowych i powierzchni zębów, łagodny i korzystny wpływ na dziąseł.
Informacje zawarte w artykule zostały zaczerpnięte z serwisu HappyDental https://www.happydental.pl/category/szczoteczki-soniczne, który zajmuje się sprzedażą najwyższej jakości produktów do higieny jamy ustnej. Szczoteczki soniczne oferowane przez HappyDental pochodzą od wiodących producentów na świecie i są gwarancją bezpieczeństwa.