Profil zaufany to termin, który wielu z nas słyszało, ale niewielu ma jakiekolwiek pojęcie czym on jest. W artykule tłumaczymy co to jest profil zaufany, jak go założyć i do czego może się przydać
Wiele osób zastanawia się jak założyć profil zaufany? Jakie możliwości daje nam posiadanie takiego profilu? Czy załatwianie spraw przy pomocy profilu zaufanego jest całkowicie bezpieczne? Oto najczęściej zadawane przez nas pytania. Tymczasem, wystarczy dosłownie chwila by móc wiele spraw urzędowych załatwić bez wychodzenia z domu, właśnie przy pomocy profilu zaufanego.
Co to jest profil zaufany?
Profil zaufany jest rodzajem potwierdzonych poprzez weryfikację informacji, które weryfikują tożsamość jego posiadacza podczas korzystania z usług rozmaitych urzędów w internecie. A to wszystko bez wychodzenia z domu. W profilu zaufanym zawarte są przede wszystkim imię i nazwisko oraz PESEL – czyli takie same dane jak w przypadku dowodu osobistego.
Jak założyć profil zaufany?
Od marca 2019 roku dokumenty tożsamości posiadają warstwę elektroniczną i noszą nazwę e-dowodu. Projekt został zatwierdzony przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz MSWiA. Rożnica między zwykłym dowodem, a e-dowodem jest taka, że ten ostatni posiada bezstykowy chip, który przechowuje wszystkie niezbędne informacje o danych identyfikacyjnych oraz zdjęciu biometrycznym.
Tak więc jeśli posiadamy e-dowód powinniśmy także posiadać czytnik do połączenia dokumentu z komputerem i zainstalowane uprzednio oprogramowanie dostępne na stronie poświęconej e-dowodowi. Wystarczy, że wejdziemy na stronę gov.pl, wybierzemy zakładkę ”Usługi dla obywatela” i, postępując zgodnie ze wskazówkami, bez problemu założymy profil zaufany.
Innym sposobem i bardziej popularnym jest wykorzystanie kont bankowych, gdzie potwierdzimy nasze dane z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Niestety, jeszcze nie każdy bank umożliwia nam taki sposób założenia profilu zaufanego, ale lista placówek ciągle wzrasta.
Profil zaufany założymy także za pomocą podpisu elektronicznego. Należy posiadać wcześniej utworzony podpis elektroniczny i zainstalowany program PZ Singer dostępny na stronie gov.pl. Poniższa metoda nie wymaga wykonywania płatnego potwierdzania danych.
Jeśli nie mamy e-dowodu, podpisu elektronicznego ani konta bankowego, które umożliwia założenie profilu zaufanego nic straconego. Założymy go w zaufanym punkcie potwierdzającym. Największą wadą tego sposobu jest to, że trzeba udać się do tzw. punktu potwierdzającego. Są nim urzędy skarbowe, oddziały ZUS czy urzędy wojewódzkie i inne, których lista jest udostępniona w bazie gov.pl. Wniosek należy wypełnić przez internet, a następnie potwierdzić dane we wcześniej wspomnianych miejscach. Co ważne, weryfikacji można dokonać także za granicą. Wypełniamy w takiej sytuacji wniosek online, udajemy się do urzędu i na podstawie okazania dokument tożsamości, urzędnik wydrukuje złożoną dokumentację, którą należy podpisać. Od tej chwili nasz profil zaufany będzie aktywny przez 3 lata.
Jakie sprawy załatwimy przy użyciu profilu zaufanego?
Mając utworzony profil zaufany, możemy w łatwy i wygodny sposób bez wychodzenia z domu załatwić takie sprawy jak: złożenie wniosku o dowód osobisty czy meldunek – zarówno czasowy, jak i stały – (niestety nie dotyczy to zameldowania). Dzięki posiadaniu profilu zaufanego możemy także załatwić wiele spraw w ZUS (najpierw należy przy użyciu profilu założyć konto na platformie PUE ZUS), złożyć deklarację PIT, zarejestrować działalność gospodarczą, złożyć wnioski dotyczące spraw w MOPS czy przesłać pisma do rozpatrzenia przez urzędy.
Niebawem pewnie lista spraw, które będziemy mogli załatwić w taki sposób będzie się powiększać, więc nie ma na co czekać . Założenie profilu zaufanego nie jest trudne, a oszczędność czasu w kolejkach w wielu urzędach to rzecz niemal bezcenna! 🙂