Budżet domowy jest bardzo istotnym zagadnieniem w każdej rodzinie. Zapewne też wielu osobom spędza sen z powiek, gdyż wiąże się on z wieloma wydatkami, zwykle dużymi. W tym artykule znajdziesz proste wskazówki jak zaplanować budżet.
Czym w ogóle jest budżet domowy?
Najprościej mówiąc jest to zestawienie dochodów i wydatków w każdym miesiącu. Aby mieć kontrolę nad własnymi finansami kluczem do sukcesu jest planowanie i zapisywanie wszelkich wydatków. Możemy to robić przy pomocy najprostszych środków czyli kartki i długopisu lub zrobić proste zestawienie w programie excel, w którym wszystko w prosty i jasny sposób będzie zapisane. Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele organizerów czy plannerów, które szybko możemy pobrać, np., na telefon i wtedy możemy mieć do nich dostęp w każdej chwili. Producenci takich aplikacji prześcigają się w projektowaniu coraz nowszych udogodnień dla swoich klientów, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś wygodnego, a dodatkowo spersonalizowanego pod swoje potrzeby.
Co zawrzeć w zestawieniu budżetu?
W tych budżetowych zestawieniach powinniśmy zawrzeć wszelkie nasze przychody czyli przede wszystkim pensje i różnorakie dochody i wydatki czyli wszystko na co wydajemy, pieniądze, np. jedzenie, zakupy, wynajem mieszkania, rata kredytu, leasing samochodu itd. Podstawową zasadą przy budowaniu struktury budżetu jest podział wydatków na te niezbędne, z których nie możemy zrezygnować oraz na te dodatkowe, które w razie konieczności możemy wyeliminować. Warto poświęcić chwilę czasu i w miarę możliwości dokładnie rozpisać swoje wydatki. Będziemy mogli wtedy zobaczyć na czym możemy oszczędzić w przyszłym miesiącu, na co wydajemy niepotrzebnie pieniądze. Może to być, np. częste jedzenie na mieście w barach szybkiej obsługi, gdzie nie dość, że wcale nie jest tanio, to jeszcze niezdrowo. Pożeraczem pieniędzy są też szybkie kawy na mieście, których koszt oscyluje w granicach 6-9 zł. Łatwo policzyć jak duże kwoty w miesiącu wydają osoby pijące kawę tylko 3 razy w tygodniu.
W budżecie domowym należy również zaplanować większe wydatki takie jak, np. wakacje. Gdy odpowiednio wcześniej zaczniemy o tym myśleć i ze swojego budżetu domowego usuniemy niepotrzebne wydatki, z pewnością uda nam się odłożyć odpowiednią kwotę, by latem móc pozwolić sobie na wakacyjną podróż. Warto zauważyć, że w życie czasem przynosi nam sytuacje, niespodziewane, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Warto również to mieć na uwadze i stworzyć pewną rezerwę finansową właśnie na takie losowe kwestie.
Dobre i skrupulatne planowanie budżetu domowego przynosi zatem wiele korzyści. Pozwala poszukać nam oszczędności, które następnie możemy przeznaczyć na nasze cele, marzenia czy plany. Przede wszystkim porządkuje nasze przychody i wydatki. Możemy stworzyć ich jasny i przejrzysty obraz, zaplanować duże inwestycje, zakup samochodu, czy dalsze podróże. Stosowanie zestawień przychodów i wydatków poleca się zwłaszcza osobom niezorganizowanym, rozrzutnym i nonszalancko podchodzącym do kwestii finansów. Planowanie swojego budżetu nie należy do trudnych zajęć, nie zajmuje też wiele czasu, a pozwala na szybkie znalezienie oszczędności i kontrolę własnej sytuacji finansowej.