Dlaczego woskowanie samochodu jest ważne? Przed czym chroni wosk samochodowy? Czy mycie samochodu jest istotne przed woskowaniem? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej. Zobacz koniecznie.
Woskowanie samochodu to naprawdę skuteczny sposób na zabezpieczenie lakieru przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki takiemu zabiegowi można znacząco przedłużyć żywotność auta, a także odświeżyć jego wygląd.
Poniżej opisujemy dostępne rodzaje wosków samochodowych i udzielamy wszelkich ważnych wskazówek dotyczących użycia produktu. Zadbaj o najlepszą ochronę karoserii swojego samochodu.
Co to jest wosk samochodowy? Rodzaje wosków samochodowych
Wosk samochodowy to naprawdę skuteczne zabezpieczenie elementów karoserii. Nałożony na lakier chroni go przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.
Można wyróżnić dwa główne rodzaje wosków samochodowych:
1) naturalne (carnauba) – posiadają w składzie dużą ilość naturalnych olejów i carnauby; po ich nałożeniu auto wygląda tak, jakby były oblane olejem (efekt Wet Look); wybierają je głównie miłośnicy autodetailingu;
2) syntetyczne (sealant) – produkty w 100% syntetyczne, wykorzystują najnowsze odkrycia w dziedzinie nanotechnologii i polimerów; są bardziej trwałe niż wyżej opisane naturalne; zapewniają mocny lustrzany połysk.
Oprócz tego warto dodać, że na rynku dostępne są woski twarde, w sprayu, a także w formie mleczka – do wyboru, do koloru.
Różne rodzaje wosków samochodowych można kupić w znanym sklepie z kosmetykami samochodowymi ShowCarShine: https://showcarshine.pl/pielegnacja-lakieru/woski-samochodowe. Dostępne są tam woski samochodowe naturalne oraz syntetyczne od najlepszych producentów. Woskowanie samochodu produktami z najwyższej półki to sposób na skuteczną ochronę karoserii.
Jak działają woski samochodowe?
Można powiedzieć, że woskowanie samochodu ma dwie podstawowe zalety:
1) w ten sposób można odświeżyć wygląd auta, wydobyć intensywność koloru karoserii przez co po woskowaniu samochód wygląda jak nowy;
2) dzięki takiemu zabiegowi pielęgnacyjnemu skutecznie i trwale zabezpiecza się karoserię przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, czyli przed wilgocią, promieniowaniem UV, kwaśnym deszczem, chemią drogową, brudem i pyłem, ptasimi odchodami, a także przed mikro uszkodzeniami.
Zatem zdecydowanie warto zdecydować się na woskowanie auta – to skuteczne jego zabezpieczenie.
Czy trzeba umyć samochód przed woskowaniem?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście! Mycie auta przed nałożeniem wosku jest bardzo ważne, ponieważ tego typu produkty można nakładać tylko na dokładnie wyczyszczoną karoserię. Wszystko dlatego, że gdy na lakierze pozostawimy jakieś zabrudzenia, np. drobiny piasku, wówczas podczas woskowania mogą one porysować lakier.
W tym przypadku sprawdzi się ręczne mycie samochodu, o którym więcej można przeczytać w bardzo ciekawym i merytorycznym artykule: https://showcarshine.pl/blog/blog/jak-umyc-auto-reczne-mycie-samochodu-krok-po-kroku. Mycie samochodu to proces etapowy, więc warto dowiedzieć się więcej. Zachęcamy do pogłębienia swojej wiedzy w tym temacie.
Inne sposoby na skuteczne zabezpieczenie lakieru – powłoki ochronne
Warto wiedzieć, że wyżej opisane woski samochodowe to nie jedyny sposób na dobre zabezpieczenie karoserii. Świetnym rozwiązaniem jest także zastosowanie powłok ochronnych samochodowych – nie dość, że równie dobrze chronią lakier przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, to na dodatek są trwalsze od wosków (ich trwałość wynosi od 3 do nawet 10 lat!).
Powłoki ochronne samochodowe występują w kilku rodzajach. Dostępne są powłoki ceramiczne, kwarcowe oraz grafenowe. Wszystkie znajdują się w ofercie ShowCarShine: https://showcarshine.pl/pielegnacja-lakieru/powloki-ceramiczne-kwarcowe-i-grafenowe. Najpopularniejsze są powłoki samochodowe ceramiczne, które gwarantują skuteczne zabezpieczenie lakieru nawet do 10 lat!