Wakacyjna dieta to temat, o którym często zapominamy. W okresie wakacji pozwalamy sobie bowiem na więcej i znacznie chętniej sięgamy po niezdrowe jedzenie i przekąski. Jak powinna wyglądać wakacyjna dieta gdy za oknem prawdziwe upały?
Jak powinna wyglądać wakacyjna dieta? Czego potrzebuje nasz organizm w czasie upałów, co warto jeść, a czego unikać? Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące efektywnego odżywiania w okresie, gdzie termometr za oknem pokazuje ponad 30 stopni. Poniżej znajdziecie kilka sposobów i pomysłów na wakacyjna dietę.
Wakacyjna dieta – co powinniśmy w niej zawrzeć?
Najważniejszym elementem wakacyjnej diety jest oczywiście picie dużej ilości płynów, najlepiej wody. Najczęściej mamy ochotę na taką schłodzoną w lodówce, lub z kostkami lodu, ale pamiętajmy, że może ona spowodować szok dla organizmu, dlatego najlepsza będzie woda o temperaturze pokojowej.
Ciężka dieta przy tak wysokich temperaturach jest męcząca dla organizmu,więc najlepsza będzie ta bogata w warzywa i owoce. Należy wyrzucić z naszego menu ciężkie smażone potrawy oraz fast foody. Dla miłośników mięsa, którym ciężko wykluczyć je z diety świetną alternatywą będzie jedzenie potraw grillowanych. Na szczęście, przepisów na zdrowe potrawy z grilla jest mnóstwo, od mięs i ryb po wspaniałe owoce i warzywa.
W upalne dni nasz organizm potrzebuje o wiele mniej kalorii, niemniej powinniśmy mu dostarczyć wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania. Idealnym rozwiązaniem będą tutaj wszelkiego rodzaju sałatki. Pamiętajmy, że sałatki to nie tylko zielenina – to również mięsa, ryby, owoce morza, owoce, sery. Przepisy w tym temacie to przede wszystkim nasza wyobraźnia i upodobania smakowe. Wakacyjna dieta sałatkowa to źródło wielu potrzebnych składników naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Co wykluczyć z diety podczas upałów?
Lody – owszem zjadając porcję zimnego smakołyku przez chwile jest nam przyjemnie, ale po kilkunastu minutach efekt jest taki że gorąco do nas powraca. Dzieje się tak, ponieważ skutkiem zjedzenia zimnego posiłku jest to, że organizm do procesu trawienia go musi wytworzyć więcej energii.
Mięso – białko pochodzenia zwierzęcego wymaga od naszego organizmu wytworzenia większej energii do jego przetworzenia. Nie sprzyja to naszemu samopoczuciu podczas upalnych dni. Dla tych, którzy nie chcą rezygnować z mięsa polecany jest inny sposób jego obróbki termicznej np. grillowanie, duszenie czy gotowanie na parze.
Pieczywo – wakacyjna dieta powinna wykluczać także pieczywo, głównie pełnoziarniste. Jest ono bowiem bogate w błonnik, do którego spalania organizm musi wytworzyć więcej energii, którą oddaje nam w postaci ciepła. Nasze ciało potrzebuje również więcej wody do przetrawienia zawartych w pełnoziarnistym pieczywie ziaren, a utrata wody nie sprzyja w tych upalnych dniach naszemu samopoczuciu.
Słone przekąski, słodycze, fast foody – paluszki czy chipsy to sól, która zatrzymuje wodę w organizmie czyli pozbawia nasz prawidłowego nawodnienia. Słodycze to węglowodany, po spożyciu których jesteśmy ospali i rozleniwieni, co tylko potęguje brak energii podczas upałów. Fast food to połączenie mięsa, tłuszczu i soli czyli wszystko to o czym już wiemy na podstawie poprzednich przykładów.
Wiele z wymienionych produktów spożywamy przez większość miesięcy w roku dlatego zastąpienie gorących, pikantnych zup pysznym zdrowym chłodnikiem będzie miłą i zdrową odmianą. Dobrze dobrana i zbilansowana wakacyjna dieta zapewne pomoże nam przetrwać upalne dni i pozwoli cieszyć się pełnią lata.