Jak szczoteczki elektryczne zmieniły się na przestrzeni lat? Historia szczoteczki elektrycznej jest wbrew pozorom bardzo bogata. Dowiedz się o niej więcej.
Pierwsze szczoteczki elektryczne powstały w pierwszej połowie XX wieku. Projekt szczoteczki powstał w Szwajcarii w 1939 roku. Jej wynalazcą był dr Pilippe Guy Woog. Stworzył on szczoteczkę z myślą o swoich pacjentach. Urządzenie wykonując samodzielnie ruchy obrotowe miało umożliwić użytkownikowi dokładne czyszczenie zębów bez nadmiernego wysiłku. Projekt powstał w trosce o osoby dotknięte niepełnosprawnością ruchową, oraz o pacjentów noszącymi aparaty ortodontyczne.
Dr Woog nazwał swój wynalazek Broxodentem. Początkowo był on dostępny wyłącznie na rynku szwajcarskim, lecz po krótkim czasie jego produkcja została przeniesiona do Francji. W roku 1959 szczoteczki elektryczne zaczęły podbijać rynek amerykański. Dwa lata później na rynku pojawił się pierwszy model szczoteczki elektrycznej bezprzewodowej, wyposażonej w hermetyczną obudowę zapobiegającą przedostawaniu się do mechanizmu wody. Ładowanie wodoszczelnej szczoteczki odbywało na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Dzięki temu rozwiązaniu szczoteczka elektryczna mogła być ładowana w innymi miejscu, niż użytkowana, a korzystający z niej zyskiwał większą mobilność. Końcówka klasycznej szczoteczki elektrycznej wykonywała ruchy posuwisto – zwrotne ( wymiatające). W 1987 roku w sprzedaży pojawiły się szczoteczki z obrotową końcówką nazwaną Interplakiem. Nowa technologia przeniosła higienę jamy ustnej na nowy, wyższy poziom.
Rok 1990 to kolejny przełom. Na bazie klasycznej szczoteczki elektrycznej powstają dwie nowe : soniczna i ultradźwiękowa. Szczoteczki elektryczne zapewniają bardzo wysoką jakość szczotkowania zębów. Aby prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej, konieczne jest szczotkowanie zębów nawet kilka razy na dobę. Warto więc zastanowić się nad tym, jaką szczoteczkę wybrać.
Przy wyborze szczoteczki elektrycznej powinniśmy pamiętać o paru zasadach
Bardzo istotny jest rozmiar szczoteczki elektrycznej, który powinien być do pasowany do wieku użytkownika. Tak więc szczoteczka przeznaczona dla dzieci powinna mieć główkę w wielkości od 7,5 do 10 mm. Natomiast szczoteczka elektryczna dedykowana dorosłym użytkownikom może mieć rozmiar około 30 mm. Drugą, ważną zasadą powinien być odpowiedni wybór twardości włosia. Osoby z problemem wrażliwych, krwawiących dziąseł powinny wybrać szczoteczki z miękkim włosiem, a osoby o zdrowych zębach i dziąsłach powinny wybrać twarde. Istnieje także opcja pośrednia twardości włókien ( medium). Kolejnym, istotnym parametrem jest częstotliwość ruchów główki. Przeważa opinia, że najlepiej wybrać szczoteczki elektryczne, które wykonują trzy rodzaje ruchów : rotacyjny, pulsacyjny i oscylacyjny. Kolejną cechą determinującą nasz wybór powinny być dodatkowe funkcje poszczególnych modeli, jak np.: czujnik nacisku, funkcję regulacji prędkości ruchów główki szczoteczki, czy timer (regulator czasu pracy).
Teraz na rynku obecne są szczoteczki elektryczne w różnych wariantach. Producenci prześcigają się w kolejnych innowacjach, dzięki czemu możemy dokonać wyboru ściśle odpowiadającego naszym potrzebom.
Artykuł zredagowano na podstawie serwisu HappyDental https://www.happydental.pl/category/szczoteczki-elektryczne, oferującego szeroki asortyment profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej, w tym szczoteczki elektryczne wiodących producentów. HappyDental to gwarancja najwyższej jakości.