Polskie święta wielkanocne znane są wszystkim, jednak mało kto wie, jak obchodzi się te święta poza granicami naszego kraju. Co kraj to obyczaj. Jesteś ciekawy? Zapraszam do lektury!
Wymiar duchowy Świąt Wielkanocnych
Zarówno w Polsce, jak i we Włoszech Święta Wielkanocne mają przede wszystkim wymiar duchowy. Celebrowanie tych dni opiera się na uczestnictwie w kościelnych nabożeństwach. W Wielki Piątek w Rzymie odbywa się w Koloseum klimatyczna Droga Krzyżowa, której przewodniczy sam papież, natomiast w Niedzielę Wielkanocną wszyscy spotykają się na Placu Świętego Piotra, aby razem z papieżem świętować zmartwychwstanie Jezusa.
Wielkanoc jako symboliczny początek wiosny
Czy wiecie, że Brytyjczycy obchodzili to święto już w czasach przedchrześcijańskich? Czczono wówczas pogańską boginię płodności i szczęścia – Eostrę. Angielska nazwa Wielkanocy, czyli Easter, wywodzi się właśnie od jej imienia. Brytyjczycy traktują ten czas jako początek wiosny. W Wielkiej Brytanii panuje zwyczaj obdarowywania się w czasie świąt (podarunki przynosi zajączek) oraz szukania przez dzieci wielkanocnych słodkich jaj, które wcześniej ukryli rodzice. Ta zabawa popularna jest również we Francji, gdzie ponadto na prowincji można w tym czasie zobaczyć drzewa ozdobione jajkami i kolorowymi wstążkami.
Wielkanoc i ludowy folklor
Mieszanka tradycji religijnych z ludowym folklorem widoczna jest w Szwecji. To tam w tym czasie wspomina się dawne legendy o czarownicach, które wychodziły dopiero po zmroku, aby dotrzeć na sabat. Odnosząc się do tej opowieści, dziewczynki przebierają się za wiedźmy i odwiedzają sąsiadów, którzy obdarowują je słodyczami – wszyscy życzą sobie wesołych świąt. Dzieci dostają słodkości także od rodziców, którzy pakują je w duże kartonowe jajka.
Wielkanocne zabawy
Wielkanoc wiąże się z zabawą głównie w Stanach Zjednoczonych. Tam świętuje się dopiero w Wielką Niedzielę. Wówczas w ogrodach Białego Domu organizuje się słynny wyścig, którego nagrodą jest jajo z podpisem prezydenta. Uczestnicy, turlając ugotowane jaja, starają się jak najszybciej dobiec do mety. Oprócz tego w USA popularne są świąteczne konkursy na najbardziej oryginalne nakrycie głowy.
Warto wspomnieć również o Australii, gdzie w tym czasie organizuje się Sydney Royal Easter Show. Jest to największa wystawa, na której prezentowane są owoce pracy lokalnych rolników (zwierzęta, rośliny, własne wyroby, rękodzieło). Podczas tego wydarzenia odbywają się koncerty, pokazy cyrkowe, a ponadto organizuje się zabawy dla najmłodszych uczestników. Musicie wiedzieć, że Australijczycy zbojkotowali zajączka wielkanocnego, zastępując go wielkouchem króliczym, który zostawia dzieciom słodkie podarunki. Przyczyną takiego działania jest fakt, że zające wyrządzają ogromne szkody gospodarcze australijskim farmerom.
Co myślicie o tych wielkanocnych zwyczajach? Chcielibyście, aby któryś z nich był popularny w Polsce?