Fakty i przesądy ślubne to tematy, którymi wciąż żyją narzeczeni. Choć współczesne śluby wydają się mieć niewiele wspólnego z dawnymi tradycjami, okazuje się, że młode pary wciąż uważają na ślubne przesądy.
Przed weselem przesądy ślubne są respektowane lub wręcz przeciwnie, nie przywiązujemy do nich uwagi. Ale co jeśli po kilku lub kilkunastu latach okaże się, że jednak tradycje ślubne się sprawdzają? Może jednak zaufać pradawnym zwyczajom i nie kusić losu? A może jednak czasami lepiej się troszkę wygłupić i potraktować te przesądy jako dobrą zabawę, by później nie żałować? Sprawdź sam/a – oto kilka najpopularniejszych przesądów ślubnych do przetestowania!
Co robić, a czego unikać przed i w czasie ceremonii ślubnej?
– aby zapewnić sobie pogodę w dniu ślubu, przyszła Panna Młoda powinna kilka dni przed tym ważnym dniem wystawić swoje ślubne buty na parapecie. Cóż, jeśli to ma zagwarantować piękną pogodę… czemu nie? 🙂
– żadna z młodszych sióstr Panny Młodej nie powinna mierzyć sukni ślubnej, gdyż grozi jej wówczas staropanieństwo. Chyba lepiej zatem nie ryzykować!
– jeśli druhna potknie się przed ołtarzem, to wkrótce sama stanie na ślubnym kobiercu. No cóż, jeśli nie spieszno nam do małżeństwa. jako świadkowa musimy bardzo uważać!
– młoda para nie powinna wracać z kościoła ta samą drogą, którą do niego jechali, aby ewentualny pech był zdezorientowany i pobłądził. Zmiana drogi więc nie zaszkodzi.
– kolejny ślubny przesąd mówi o tym, że Panna Młoda nie powinna szyć dla siebie sukni ślubnej bo to przynosi pecha. Podobny efekt grozi nam, kiedy Pan Młody obejrzy wybrankę w sukni przed ślubem.
Miejsce i data ślubu oraz pozostałe ślubne przesądy
– aby małżeństwo byłe udane i trwałe, powinno zostać zawarte w miesiącu, który w nazwie ma literę R. Absolutnie nie należy brać ślubu w maju, bo jak mówi stare powiedzenie „w maju ślub – szybki grób”.
– tradycja ślubna mówi o tym, że ślub należy brać w kościele, w którym była chrzczona Panna Młoda lub Pan Młody.
– Pan Młody powinien przed ślubem zakupić w prezencie ślubne buty dla narzeczonej, a prezentem od przyszłej panny młodej dla niego musi być ślubna koszula.
– zbieranie monet przed kościołem nadal jest w modzie, a przesąd mówi o tym, że ten z małżonków, który uzbiera ich więcej, będzie zajmował się finansami w domu.
– choć trudno w to uwierzyć, warto w dniu ślubu uronić kilka łez. Staropolska tradycja głosi, że „jeśli przed ślubem łzy, to po ślubie szczęście”.
– na świadków powinniśmy wybrać pannę i kawalera lub kawalera i… kawalera, bowiem dwie panny przynoszą pecha.
– przesądy ślubne dotyczą także ubioru. Panna Młoda w dniu ślubu powinna mieć na sobie coś białego – symbol czystości, coś niebieskiego (najlepiej podwiązkę) – symbol potomstwa i wierności małżonka, coś pożyczonego – zapewnia dobre stosunki z rodziną i przyjaciółmi oraz coś nowego – symbol dostatku.
– w noc poślubną to Panna Młoda wchodzi pierwsza do łóżka, a Pan Młody powinien zębami zdjąć podwiązkę z nogi małżonki. Ponoć zapewnia to udane życie erotyczne.
Jak widać przesądy ślubne to temat studnia – jest ich całe mnóstwo. Ciężko stwierdzić czy się sprawdzają, ale niektórzy w nie wierzą co staje się słodką tradycją w przygotowaniach do tego ważnego dla nas wydarzenia.