Praca hostessy na degustacji to jedno z najczęściej publikowanych i najprostszych zleceń. Z artykułu dowiesz się jak wygląda praca na degustacji i jak się do niej przygotować.
Wbrew pozorom praca dla hostessy na degustacji to nie tylko częstowanie produktami klientów sklepów. Degustacje mają także miejsce w trakcie bankietów czy imprez klubowych. Jeżeli jesteś ciekawa na czym dokładnie polega praca na degustacji, wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w artykule.
Książeczka sanepidowska – absolutna konieczność
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, o którą musisz zadbać kiedy pracujesz jako hostessa z produktami spożywczymi jest tzw. książeczka sanepidowska (czyli tzw. orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych). Posiadanie tej książeczki potwierdza, że pracująca na degustacji hostessa nie jest nosicielką czynników chorobotwórczych i epidemiologicznych.
Aby wyrobić książeczkę sanepidowską musisz wykonać badanie laboratoryjne w Sanepidzie, które polega na tym, że przez trzy dni dostarczasz próbkę kału do badania. Po maksymalnie 2-3 tygodniach otrzymujesz wyniki badania, z którymi udajesz się do lekarza medycyny pracy, który wydaje orzeczenie dopuszczające Cię do pracy. Łączny koszt badania oraz wizyty lekarskiej to od 120-160 zł, o ile lekarz nie zaleci dodatkowych badań. Wyrobienie książeczki sanepidowskiej może zająć nawet trzy tygodnie, dlatego, zanim tego nie zrobisz, nie zgłaszaj się na żadną degustację. Praca hostessy na degustacji nie jest możliwa bez aktualnej książeczki sanepidowskiej, dlatego hostessa powinna mieć je zawsze przy sobie! Pojawienie się w pracy bez książeczki może być równoznaczne z niedopuszczeniem Cię do wykonywania powierzonych Ci obowiązków lub może skutkować bardzo wysoką grzywną.
Marzysz o pracy hostessy? A może jesteś właścicielem firmy i szukasz profesjonalistów do promocji swojej działalności? W obu przypadkach warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji hostess Erica.pl. Agencja hostess zatrudnia atrakcyjne i profesjonalne hostessy do obsługi targów, konferencji i innych akcji promocyjnych, wpływając na pozytywne kreowanie wizerunku danej firmy.
Degustacje – nie zawsze w markecie
Choć praca na degustacji najczęściej kojarzy się nam z promocjami w supermarketach, w rzeczywistości istnieje cały szereg innych okoliczności w trakcie których następuje prezentacja produktów spożywczych, potraw lub napojów m. in. prezentacje nowych produktów w trakcie targów, degustacje jedzenia i alkoholi na bankietach czy rozdawanie produktów spożywczych w miejscach publicznych (tzw. sampling).
Co ubrać na degustację?
Niewątpliwie, właściwy strój jest bardzo istotnym elementem wykonywanej przez Ciebie pracy na degustacji. Na szczęście w przypadku degustacji zleceniodawcy bardzo często zapewniają hostessom firmowe stroje lub wytyczne odnośnie wyglądu. W przypadku degustacji w sklepach czy na targach standardem są koszulki z logo zleceniodawcy, jednakże w przypadku oficjalnej gali możesz np. otrzymać wskazówkę, by ubrać się w ciemnym kolorze i zachować elegancję. Jeżeli będziesz stała przy lodówkach pamiętaj o ubraniu się „na cebulkę”, by ochronić się przed przeziębieniem.
Jak wygląda praca na degustacji
Jak wcześniej wspomniałam, istnieją różne rodzaje degustacji. Niektóre mają na celu promowanie jakiegoś produktu, inne jedynie częstowanie gości i rozdawanie produktów albo napoi. Pracując jako hostessa na degustacji warto wcześniej zorientować się, czy Twoje stanowisko będzie ruchome czy będziesz miała własny „stand” czyli tzw. stolik, miejsce na rozłożenie produktów. Niekiedy zdarza się, że praca na degustacji wiąże się także z przygotowaniem stanowiska, dlatego przed zleceniem zorientuj się czy będzie ono dla Ciebie przygotowane. Niezależnie od tego który obszar obejmuje Twoje zlecenie, każdorazowo powinnaś być do niego odpowiednio przygotowana merytorycznie. Musisz przecież wiedzieć, co prezentujesz i dlaczego produkt, do spróbowania którego zachęcasz klientów, jest wyjątkowy w porównaniu z produktami konkurencji.
Jeżeli zainteresowała Cię praca hostessy na degustacji, Twoim pierwszym krokiem powinno być zwrócenie się do agencji hostess, które pomoże Ci w znalezieniu dobrych zleceń.
Powyższy artykuł powstał w oparciu o materiały ze strony agencji hostess www.erica.pl . Agencja hostess zajmuje się organizacją zleceń dla hostess, obsługując różnego rodzaju wydarzenia, promocje i degustacje. Współpraca z agencją hostess zapewni Ci ciekawe i terminowo płatne zlecenia.