Moda ubiegłego stulecia to nie tylko kopalnia ciekawostek, ale i inspiracji. W artykule znajdziecie najciekawsze stylówki poszczególnych dekad. Przedstawione stylizacje były hitem w swoich czasach, a teraz stanowią inspiracje dla kolejnych modowych outfitów!
Czy moda ubiegłego stulecia stanowi bazę inspiracji modowych dzisiaj? Czy świadomie lub nie, w mniejszym lub większym stopniu, ubrania minionych dekad są dla nas ważnymi inspiracjami, ciągle powtarzającymi się w nowych trendach modowych? Oczywiście, że tak! Zobaczmy zatem jak zmieniała się moda na przełomie ostatnich kilkudziesięciu lat i czy tamte stylówki naprawdę przeszły do historii.
Moda ubiegłego stulecia – lata 20. i 30.
Lata 20. to luźny styl. Mężczyźni nosili swetry i kardigany, które mają swoje korzenie w XVIII wieku, gdy zostały stworzone przez brytyjskiego generała Jamesa Thomasa Brudnela Cardigana. Generał ten rozkazał swoim żołnierzom nosić swetry o otwartym przodzie, z guzikami, co miało zapewnić im ciepło i wygodę podczas bitew na froncie. Nazwa „kardigan” pochodzi właśnie od jego nazwiska.
Od tamtego czasu kardigany stały się popularnym elementem garderoby dla mężczyzn i kobiet na całym świecie. Co to są kardigany? Kardigany to swetry o otwartym przodzie, zazwyczaj zapinane na guziki lub zamek błyskawiczny, co sprawia, że są łatwe do zakładania i zdejmowania. Mogą mieć różne długości, fasony i wzory, a także mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak wełna, bawełna, akryl czy mieszanki włókien. Dzięki swojej wszechstronności i komfortowi, kardigany są popularnym wyborem na co dzień, zarówno jako element casualowy, jak i formalny.
W latach 20. i 30. XX wieku mężyczźni nosili także spodnie pumpy (rodzaj spodni zapinanych tuż pod kolanami), dwurzędowe wygodne marynarki oraz kapelusz z wklęsłą faldą, zwany fedorą.
Moda ubiegłego stulecia to w kobiecej szafie kapelusz muszkieter, beret, kamizelka oraz krawat i cieliste rękawiczki.
Wczesny okres wojenny w latach 30. spowodował wyswobodzenie kobiet z gorsetów i zapoczątkował ubiór w stylu chłopczycy. Dopiero w drugiej połowie dziesięciolecia, zarówno w modzie damskiej jak i męskiej, zaczęto nosić stroje podkreślające sylwetkę.
Kobiety nosiły duże kapelusze, sukienki z kołnierzykiem, mężczyźni garnitury w których spodnie musiały być podwinięte.
Lata 40. i 50. – reforma strojów kobiecych
Lata 40. dla trendów modowych w męskiej garderobie nie odznaczały się niczym charakterystycznym. Przewagą były garnitury i uniformy oraz koszule z kołnierzykiem; ogólnie prostota.
Następna dekada to jednak wolność, która dała ludziom optymizm i pobudzała wyobraźnię do nowych stylów modowych. To właśnie lata 50. zapoczątkowały styl uwydatniający kobiece kształty, ubrania miały poszerzyć biodra, podkreślić wąską talię i powiększyć biust. Modne stały się także sukienki z odkrytymi ramionami i dekoltem noszone bez stanika.
Moda ubiegłego stulecia jeśli chodzi o mężczyzn to w latach 50. flanelowe szare garnitury z jednorzędowymi marynarkami i spodnie z , wąskimi nogawkami.
Lata 60, 70. i 80. w modzie
Lata 60. to raczej prostota, pastelowe proste sukienki, buty zapinane na kostkach. Zaczęły pojawiać się materiały, w których dominowały kraty, pasy i grochy oraz dodatki w postaci piór, cekinów, oraz bogatej biżuterii.
Mężczyźni powrócili do noszenia fedory, a w kieszonkach marynarek wzbogaconych dwoma guzikami widniała biała ozdoba w postaci chusteczki.
Hipisowski trend pojawił się na przełomie lat 60. i 70. Wzorzyste koszule ze spiczastymi, dużymi kołnierzykami zajmowały miejsce w szafach zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Sukienki w grochy, spodnie dzwony, futrzane kamizelki, paski, rzemyki, buty na koturnach – to wszystko dopełnione drewniano-metalową biżuterią; jednym słowem kolorowo. Następna dekada w modzie przyniosła przede wszystkim spódniczki mini, bluzki z poduszkami w ramionach i plastikowa biżuteria. Natomiast w szafie każdego mężczyzny nie mogło zabraknąć niebieskiej koszuli i czerwonego krawata oraz garnituru w szerokie prążki. Wisienką na torcie tego okresu jest pojawiający się pod sam koniec jeans, który królował także w latach 80.
Moda ubiegłego stulecia – lata 90.
Miniówka, t-shirt i luźny strój to schemat modowych kreacji lat 90. Spodnie bojówki z dużymi kieszeniami po bokach, luźne jeansy, krótkie topy, flanelowe i sztruksowe koszule. Wszystko sprawiało wrażenie jak by było nieco za duże, ale takie były ówczesne trendy.
Jak widać moda zmieniała się przez te kilkadziesiąt lat – od sukienek wąskich w talii, poprzez poduszki w rękawach czy jeansy z wysokim stanem. Wszystko to już było, ale nadal nosimy te rzeczy, tyle że w innych zestawieniach, innej kolorystyce, czy nieco przerobionym fasonie. Moda ubiegłego stulecia to kopalnia inspiracji! Lniane sukienki, spodnie dzwony, jeans w różnym wydaniu… To właśnie stylówki noszone przez naszych dziadków, babcie czy mamy stały się źródłem pomysłów dla projektantów kreujących nowe trendy. Szczególnie teraz, kiedy vintage i retro styl królują na wybiegach, warto czerpać ze skarbnicy modowej wiedzy ubiegłych lat!
1 Komentarz
W mojej szafie znalazłam ostatnio flanelowa koszulę, jest stylowa, nawet ją polubiłam, bo jest bardzo miękka