Kolor szary – dlaczego postrzegamy go negatywnie? O tym, że kolory odgrywają w naszym życiu role kluczową, wie chyba każdy. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego bardzo dużo osób nie lubi szarego? Spróbujmy się temu przyjrzeć.
Szary nielubiany ale popularny
Zacznijmy od tego, że mimo iż kolor szary niekoniecznie budzi naszą sympatię, to nie możemy mu odmówić popularności. Skandynawski design wnętrz obfituje w szarości – i nie jest to nic nowego. Warto jest jednak zwrócić uwagę, że nawet, jeśli urządzając nasze mieszkanie, decydujemy się na wykorzystanie do tego celu różnego rodzaju szarości, warto mieć na względzie też fakt, że zwykle są one przełamywane innymi, znacznie bardziej żywymi kolorami. Nawet jeśli zdecydujemy się na zakup fototapety w kolorach szarych (szczególnie popularne są te z wszelkiego rodzaju budowlami) to zawsze są one przełamywane kolorami, które budzą w nas spokój i sprawiają, że czujemy się lepiej (np. zieleń, błękit). Jak jednak przedstawia się kwestia oddziaływania koloru szarego na nasz nastrój?
Szary kojarzy się źle
Kolor szary, budzi w nas uczucia nieprzyjemne, czy też właściwie – melancholijne. Z jednej strony – uspokaja nas on, z drugiej – wycisza. Na dłuższą metę jednak, nie jest to korzystny dla nas wpływ. Kiedy mieszkamy w otoczeniu szarych bloków, w miejscu, które jest pozbawione zieleni, automatycznie czujemy się bardziej przygnębieni. Wynika to z tego, że kolor szary jest kompilacją dwóch innych, neutralnych barw: bieli i czerni. Zależnie od proporcji w jakich barwy te zostaną zmieszane, taki też będzie wpływ tej barwy na nasze samopoczucie. Musimy być jednak świadomi, że im odcień szarego będzie mocniejszy, tym większe będzie nasze przygnębienie.
Jak urządzić mieszkanie jeśli chcemy wykorzystać do tego barwę szarą?
Decyzja o urządzeniu mieszkania z wykorzystaniem barwy szarej, musi zostać dobrze przemyślana. Wszystko oczywiście zależy od tego, jak dużymi pomieszczeniami dysponujemy. Zasadniczo przyjmuje się jednak zasadę, która mówi, że im większe pomieszczenie, tym bardziej możemy sobie pozwolić na ciemniejszy odcień szarości. W pomieszczeniach małych, stosuje się zdecydowanie najjaśniejsze odcienie tej barwy. Ciemny odcień szarego, będzie potęgował wrażenie, że pomieszczenie optycznie zostaje pomniejszone, co w przypadku małych powierzchni, jest raczej mało pożądanym efektem. Dobrze jest też pomyśleć o tym, aby przełamać szare elementy wnętrza dodatkami czy też innymi elementami wystroju mieszkania, w barwach ciepłych, lub zimnych, ale takich, które sprawią, że będziemy czuli się w danym miejscu znacznie bardziej komfortowo. Szary doskonale komponuje się z elementami drewnianymi, co oczywiście jest związane z wpływem barwy brązowej na nasze samopoczucie. Dobrze jest też pomyśleć o roślinach, które nadadzą szarym wnętrzom przytulnego charakteru. Zdecydowanie jednak najlepszym rozwiązaniem, jest ożywienie takiego wnętrza poprzez zastosowanie kontrastu. Przykładowo: jeśli mamy pomieszczenie, którego ściany są szare, dobrze jest pomyśleć np. o fototapecie w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Limonkowe firany także powinny tutaj bardzo dobrze zadziałać.
3 komentarze
No coz…ja szary akurat bardzo lubie 😉
nigdy nie postrzegałam tego koloru negatywnie, chociaż ostatnio wszyscy dekorują mieszkania, właśnie na… szaro (=
moim ulubionym zestawieniem jest biały+szary+musztarda chociaż szary+różowy też jest ok (=
ciekawy artykuł, podaję go dalej
szarość plus biel to klasyka, wystarczy przelamac ja dodatkami w mocniejszym kolorze albo uzyc bardziej ciepłej bieli, do mnie to przemawia 🙂