Domowe spa to jeden z najlepszych sposobów na relaks w domowym zaciszu. Szczególnie teraz, w okresie przymusowego siedzenia w domu, warto zafundować sobie domowe spa, które odżywi nasze ciało i duszę. Sprawdź, jak własnoręcznie przygotować domowe peelingi, maseczki, odżywki i wiele innych.
Wolny czas w domu to przede wszystkim moment, w którym powinniśmy odpocząć i odpowiednio się zrelaksować. Dobra książka, serial czy drzemka w wygodnym łóżku to nie jedyne przyjemności, które możemy zafundować sobie w wolnym czasie. Domowe spa to relaks dla duszy i ciała, który nie tylko odżywi naszą skórę i włosy, ale także wpłynie korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu oraz poprawi nam nastrój. Dodatkowym plusem jest to, że większość produktów potrzebnych do urządzenia relaksującej kąpieli czy przygotowania domowej maseczki każdy z nas ma w domu. Co więc możemy przygotować samodzielnie w ramach domowego spa? Sprawdź!
Porządna kąpiel zaradzi wszystkiemu
Niezmiernie relaksującym zabiegiem w domowym spa jest porządna kąpiel. Odpowiadając na pytanie jak zadbać o ciało w domu, kąpiel będzie pierwszym zabiegiem jaki należy wykonać. Tutaj naprawdę wszystko ma znaczenie – to, jakich produktów użyjesz, jaki klimat stworzysz, a nawet temperatura wody, jakiej użyjesz.
W kwestii produktów bardzo istotne jest dobranie ich do celu Twojej kąpieli. Olejki eteryczne odżywią Twoją skórę, sprawią, że utrzyma się na niej długo piękny zapach, a także pobudzą Cię i zrelaksują. Mleko i miód to recepta na miękką i jędrną skórę, czerwone wino oczyszcza i zmniejsza widoczność porów, a sole do kąpieli zmniejszają opuchliznę skóry. Dobrym dodatkiem do wanny są także płatki owsiane łagodzą swędzenie i działają zmiękczająco, a imbir łagodzi bóle głowy i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu.
Równie ważna jest temperatura wody – jeśli zdecydujemy się na ciepłą, powyżej 37 stopni możemy spodziewać się zniwelowania bóli mięśni oraz rozgrzania. Letnia woda, ok. 36 stopni, z kolei łagodzi zmęczenie i odpręża, a zimna – 25-30 stopni – działa pobudzająco, poprawia metabolizm oraz krążenie.
Niezbędny element domowego spa – maseczka
Domowe spa to obowiązkowo maseczka na twarz. Jeśli zastanawiamy się jak zadbać o skórę twarzy, maseczka to naprawdę dobre rozwiązanie. Dobrym patentem jest połączenie maseczki z kąpielą. Unosząca się znad wody para otwiera pory, dzięki czemu skóra znacznie lepiej chłonie zawarte w maseczce substancje odżywcze. Dodatkowo, na oczy możesz nałożyć schłodzone w lodówce torebki z herbaty, które redukują sińce i przebarwienia wokół oczu.
Dla osób zmagających się z trądzikiem świetnym rozwiązaniem jest maseczka z drożdży. Wystarczy zmieszać ¼ kostki świeżych drożdży z łyżką ciepłego mleka. Taka maseczka łagodzi podrażnienia oraz dobrze wpływa na potrądzikowe blizny. Dodanie łyżki oliwy dodatkowo nawilży skórę, a odrobina soku z cytryny zniweluje przebarwienia.
Równie dużą popularnością cieszy się maseczka z kurzego jajka. Rozbełtane jajko wystarczy wetrzeć w twarz i zmyć po 20 minutach. Taka maseczka przede wszystkim doskonale regeneruje skórę, nawet tę najbardziej przesuszoną i podrażnioną. W jajku znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe, które odżywiają skórę i leczą dolegliwości skórne, np. trądzik. W żółtku znajdują się witaminy z grupy A,B, E i D oraz fosfor i potas, które intensywnie odżywiają skórę.
Kolejna mocno nawilżająca, łagodząca podrażnienia i złuszczająca martwy naskórek mikstura to maseczka z awokado. Aby wykonać taką maseczkę wystarczy zmieszać połówkę awokado, 2 łyżki płatków owsianych, łyżkę octu jabłkowego, dwie łyżki miodu oraz łyżeczkę soku z cytryny. Powstałą maseczkę trzymamy na twarzy 20 minut, zmywamy letnią wodą, a następnie nakładamy na buzię ulubiony krem.
Obowiązkowo peeling!
Peeling to niezbędny element efektywnej pielęgnacji skóry. Bardzo istotne jest tu dobranie odpowiednich produktów lub własnoręczne wykonanie peelingu, tym bardziej, że proces ten jest banalnie prosty.
Podstawą każdego peelingu jest baza, którą musi być w miarę sypki produkt, powodujący tarcie martwego naskórka – taki bowiem jest cel wykonania peelingu. Z reguły jest to cukier lub kawa, które nie tylko posiadają szereg cennych dla skóry właściwości, ale także skutecznie ścierają zbędny naskórek.
Jednym z najbardziej popularnych, stosowanym właściwie niemal zawsze jeśli chodzi o domowe spa, peelingów jest peeling kawowy. Skąd jego niezwykła popularność? Otóż wszystko za sprawą niezwykłych właściwości kofeiny – działa ona rewitalizująco, regenerująco, pobudza mikrokrążenie krwi i dotlenia komórki skóry. Dodatkowo kofeina wspomaga rozpad i wydalanie tkanki tłuszczowej, dlatego możemy ją znaleźć np. w produktach antycellulitowych. Jak wykonać peeling kawowy? Wystarczy zmieszać 1/3 kubka fusów po kawie, taką samą ilość oleju kokosowego oraz cukru trzcinowego i porządnie wetrzeć w ciało.
Jeśli Twoja skóra wymaga głębokiego nawilżenia, warto pomyśleć o kokosowym peelingu. Wyciąg z kokosa jest bowiem substancją, która nie tylko dogłębnie nawilża, ale także odżywia naskórek. Aby wykonać taki peeling należy podgrzać szklankę mleka kokosowego (mleko nie powinno być gorące). Do tego dodaj olej kokosowy, szklankę brązowego cukru oraz dowolny olejek eteryczny. Pamiętaj tylko, że gotowy peeling należy odstawić na 30-60 minut, aby wszystkie składniki dobrze się ze sobą połączyły.
Bardzo fajnym peelingiem, który możemy wykonać w domu samodzielnie, jest truskawkowy peeling. Wystarczy rozgnieść 8-10 sztuk owocu, wymieszać z łyżką oliwy, łyżeczką soli oraz łyżką posiekanych migdałów. Taka mieszanka dedykowana jest przesuszonym, wymagającym odżywienia stopom i dłoniom.
Domowe spa dla włosów
W przypadku domowych mikstur, które możemy wykonać samodzielnie w domu, nie powinniśmy zapominać o włosach.
Pierwszym sprawdzonym patentem jest miód. Dodany do odżywki do włosów wzmocni jej działanie nawilżające. Jeśli potrzymasz odżywkę z dodatkiem miodu na włosach przez 15 minut, a dodatkowo owiniesz włosy ciepłym ręcznikiem, wzmocnisz działanie produktu oraz dodanego do niego miodu.
Kolejny składnik świetnie działający na nasze włosy to rozmaryn. Znajdujące się w rozmarynie olejki wykazują silne działanie regenerujące. Wystarczy po umyciu włosów wetrzeć w nie napar z rozmarynu – aby go przygotować musisz zalać gorącą wodą kilka gałązek rośliny.
Równie korzystnym dla włosów produktem jest awokado, szczególnie dedykowane włosom łamliwym, słabym, pokruszonym. Jeśli więc często kręcisz, prostujesz lub farbujesz włosy, maska z awokado to przepis dla Ciebie. Aby ją przygotować musisz dobrze zgnieść miąższ z awokado, a następnie dodać do niego łyżkę oliwy. Powstałą papkę nałóż na włosy na 15 minut, a następnie dokładnie spłucz.
Domowe spa jest jednym ze świetnych sposobów na efektywny relaks w domu. Przygotowanie maseczek i mikstur z powyższych przepisów jest banalnie proste, a może dostarczyć nam nie tylko odrobiny przejmności i poprawy nastroju, ale także odżywienia i regeneracji skóry czy włosów. Warto więc przetestować powyższe sposoby i zafundować sobie domowe spa, szczególnie, jeśli na wizytę w prawdziwym nie możemy z różnych względów sobie pozwolić.