Bitcoin – w ostatnich dwóch latach bardzo głośno zrobiło się na jego temat, o którym mówiono we wszystkich mediach. Wypowiadali się na jego temat dziennikarze, ekonomiści, politycy. Czym jest Bitcoin i dlaczego wywołuje takie emocje?
Bitcoin jest to krypto-waluta, która została wprowadzona przez Satoshi Nakamoto w roku 2009. Jest ona generowana poprzez rozwiązywanie coraz trudniejszych zadań matematycznych. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu ,,koparki” pracujące w tzw. ,,kopalniach”, które wykonują obliczenia wykorzystując karty graficzne lub procesory.
1 Bitcoin dzieli się na 100 000 000 części, zwanych satoshi. Kod źródłowy tej krypto-waluty został tak zaprogramowany, aby można było ,,wydobyć” jedynie 21 milionów sztuk. Takie ograniczenie ma sprawić, że Bitcoin zdanie się odporny na wpływ inflacji. Szacuje się że ostatni Bitcoin zostanie ,,wydobyty” w ciągu kilku lat.
Coraz częściej Bitcoin spełnia funkcję pieniądza – czyli powszechnie uznanego środka płatniczego. Pojawiają się lokale, w których można zapłacić za pomocą tej krypto-waluty. Przybywa bankomatów obsługujących Bitcoiny. Jednak największą popularnością ta nowa waluta cieszy się w sieci. Można nią płacić np. za pobyt w hotelu, filmy czy gry. Transakcje przeprowadzane za pomocą Bitcoina gwarantują osobie robiącej zakupy, że jej środki środki pozostają bezpieczne, gdyż nie podaje się numerów kart płatniczych ani nie ma potrzeby logowania do bankowości elektronicznej. Ponadto transakcja następuje natychmiastowo. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z tego sposobu płatności, gdyż zapewnia on bezpieczeństwo i jest niezwykle wygodny.
Bitcoin już od dłuższego czasu jest notowany na giełdach. Większość poważnych platform forex posiada w swojej ofercie możliwość zawierania kontraktów na cenę Bitcoina. Spekulanci mają duży wpływ na cenę Bitcoina, dlatego też często pojawiają się zarzuty pod adresem tej krypto-waluty. Wskazuje się że jej wysokie lub niskie notowania są tylko i wyłącznie efektem spekulacji. Niewątpliwie duże wahania cen Bitcoina sprzyjają spekulowaniu na jego cenie i sprawiają, że wiele osób nie chce go wykorzystywać jako środka płatniczego, ponieważ nie ma gwarancji, że pieniądze wydane na zakup krypto-waluty nie zostaną stracone z powodu nagłego załamania kursu. Strach przed utratą pieniędzy wzmaga fakt, że już nieraz w swojej niedługiej historii kurs Bitcoina gwałtownie pikował w dół.
Bitcoin powstaje w wyniku rozwiązywania zadań matematycznych. Do tego celu wykorzystuje się tak zwane ,,koparki”. Są to najczęściej urządzenia składające się z jednej lub kilku kart graficznych, które dokonują obliczeń. Trudność obliczeń rośnie wraz z ,,wydobyciem” każdego kolejnego Bitcoina. Oznacza, że aby ,,wydobyć” następnego Bitcoina potrzeba więcej czasu, niż zajęło ,,wydobycie” poprzedniego, lub konieczne jest wykorzystanie większej mocy obliczeniowej. ,,Wydobywanie” Bitcoinów stało się dla wielu osób sposobem na zarabianie pieniędzy. Powstało wiele ,,kopalń”, a niektóre z nich składają się z setek urządzeń. Ciekawostką jest, że wraz ze wzrostem popularności Bitcoina wzrosły światowe ceny kart graficznych, a w pewnym momencie w sklepach zabrakło niektórych modeli.